Статистика по шлюбам сьогодні виглядає як катастрофа: число розлучень практично зрівнялася з числом шлюбів.
Шлюбна статистика останнім часом виглядає як соціальна катастрофа: число розлучень практично зрівнялася з числом шлюбів. На переконання психологів, це відбувається, головним чином тому, що багато людей одружуються з найрізноманітніших безглуздих причин, крім однієї істинної – щоб будувати сім’ю. Відомий психотерапевт і автор численних книг Михайло Литвак розповів про те, кому щасливу сім’ю створити вдасться, а кому доведеться поповнити статистику розлучень.
— В одному інтерв’ю ви сказали, що щасливих сімей немає …
— Є. Але мало. Я сам досліджував сім’ї. На 11 тис. сімей знайшлися 3 щасливі. Але що найголовніше – тільки щасливі сім’ї – нормальні. Решта – це патологія, співжиття двох нещасних людей.
— Чому так багато розлучень? Люди помиляються у виборі партнера?
— Це відбувається тому, що люди погано виховані. Їх не навчили думати, не навчили вибирати чоловіка або дружину. Ми проводили опитування – яке з освідчень в коханні сподобається більше. Запропоновано були такі варіанти: «Я без тебе жити не можу», «Я тебе ніколи не ображу», «Давай разом тягнути лямку життя». Так ось, 75% жінок вибрали пояснення «Я без тебе жити не можу». Невже не чути, що це пояснення характерно для чоловіка-дитини або алкоголіка? А ось справжнє освідчення в коханні «Давай разом тягнути лямку життя» нікому не сподобалося.
— Що ж таке взагалі – кохання?
— Це активна зацікавленість в житті і розвитку об’єкта кохання. Ось всі кажуть: нема кого кохати. А чи вмієте ви кохати? У нас шлюби по суті справи – присоска: «Я без тебе жити не можу».
— А що відбувається з коханням протягом часу, куди воно зникає?
— Протягом часу кохання стає все сильніше і сильніше … А якщо його спочатку не було, то стає гірше і гірше.
— У чому різниця в сприйнятті шлюбу у чоловіка і у жінки?
— Чоловік і жінка бачать шлюб однаково. Але де ви бачили чоловіків і де ви бачили жінок? У нас є брюконосії та спідниценосійки. Так ось, спочатку потрібно стати або чоловіком, або жінкою, а після цього будувати сім’ю. На створення сім’ї має право тільки фізично здорова, духовно розвинена і матеріально стала особа. Не майте справи з жебраками непрофесіоналами.
— Якщо відносини почалися з інтиму, яке майбутнє їх чекає?
— Інтим має статися потім. А спочатку має бути загальний світогляд. Кохання – не коли дивляться один на одного, а коли дивляться в одну сторону. Канадські дослідники виділили чотири фактори, які роблять сім’ю міцною. Перший – загальний світогляд. Другий – загальні гастрономічні смаки. І тільки на третьому місці інтимні стосунки. На четвертому, до речі – бажання гладити один одного. А коли через ліжко створюється сім’я – нічого хорошого в цьому немає.
— Чоловіки часто порівнюють себе з самцями і стверджують, що зради обов’язкові …
— Зради виникають через те, що люди помилилися у виборі супутника. Якщо ти помилився і одружився (вийшла заміж) не на тій (не за того), природно, що починає подобатися хтось інший.
— Яким жінкам не зраджують?
— Фізично здоровим, духовно розвиненим і матеріально незалежним. У наших жінок є три сеkсуальних розлади: педофілія, зоофілія, мазохізм. По-перше, вони беруть чоловіка не в чоловіки, а на виховання. По-друге, живуть з алкоголіками. А що таке алкоголік? Це тварина. І по-третє – страждають мазохізмом: люблять, коли над ними знущаються.
— Якщо жінка фізично здорова, матеріально незалежна, але вже немолода? Чи менше у неї перспектив?
— У неї більше перспектив! Це жінка в самому соку. Вона вже відбулася. Їй не потрібен гарнір, їй потрібен біфштекс.
— Як на початковому етапі побачень провести розвідку і визначити, «твоя» це людина чи ні?
— За спілкуванням, по жестикуляції, за манерою одягатися. Сократ говорив: «Скажи мені що-небудь, я хочу тебе побачити». Вже після декількох фраз можна визначити, хто перед вами і чи збігаєтеся ви за світоглядом.
— Якщо є якісь розбіжності, чи може жінка підлаштуватися під чоловіка або спробувати його перевиховати?
— Ні. Треба брати готову продукцію, а не напівфабрикат. Одружитися повинні зрілі люди. А перевиховати можна тільки одну людину – самого себе. Помилилася – значить, треба розійтися. І шукати іншого.
— Де краще шукати?
— Тільки на роботі. Коли спостерігаєш за людиною на роботі – бачиш, як вона відбулася. Ось ми зараз з вами разом працюємо, і ви можете скласти про мене думку … А на вечорах зустрічей або в нічних клубах – збори брехунів.
— Чи змінилися потреби жінок за останній час?
— Ніяк не змінилися за останні сто тисяч років.
— А як щодо того, що зараз дівчата хочуть заміж саме за статусних чоловіків?
— І вірно. Значить, дозрівають. Але треба і самій бути статусною. У нас же, на жаль, у більшості жінок психологія латентної повії: знайти багатого чоловіка, щоб годував. А за це вони планують вести господарство і віддаватися в ліжку. Речі треба називати своїми іменами: це проституція. Однак багато зараз і чоловіків, яких можна назвати латентними альфонсами, які шукають багатих жінок, а самі розвиватися не хочуть.
— Але існує теорія, що жінка повинна лише надихати чоловіка, створювати йому комфортні умови, залишаючись в його тіні …
— Ви плутаєте чоловіка з брюконосієм. Чоловікові не потрібно, щоб його надихали. Він сам натхненний від своєї роботи і її результату. Не можна жити заради жінки або заради чоловіка.
— А заради дітей?
— Тим більше не можна … Діти – це щось ефемерне. Діти, які б не були, погані або хороші, все одно в 18-20 років від тебе підуть. Чоловік і жінка ближче один для одного, а діти – це щось тимчасове. Побічний продукт нашого кохання.
— В результаті розлучення жінки залишаються з цим «продуктом кохання», а чоловіки стверджують, що не хочуть брати заміж жінку з дитиною …
— Для чоловіка (а не брюконосія) дитина від першого шлюбу не проблема.Чому? Тому що він готовий все зробити для дитини, аби кохана була поруч. Але коли сама жінка вважає, що дитина – найголовніше в житті, вона ніколи не буде щаслива в шлюбі.
— Є думка, що інститут шлюбу відмирає, що майбутнє за альтернативними видами співжиття. Як ви ставитеся до гостьової форми?
— Гостьовий шлюб не такий вже й поганий. Буває, люди живуть у цивільному шлюбі – нормально. А тільки зареєструвалися – стали жити погано.
— У чому причина таких змін?
— У тому, що людина хоче бути вільною. Формальний шлюб її сковує. Печатка в паспорті нічого не змінює для розумної людини. А для дурня – змінює.
Галина Ахметова