Сьогодні в садівничих магазинах представлений широкий спектр засобів від шкідників. Якісь із них малоефективні, якісь допомагають краще. Однак, чи піде така обробка на користь рослині і городникам, які його вирощують? У рослин є менш агресивні і абсолютно нешкідливі для людини захисники, їх то і слід залучати при вирощуванні капусти.
Почнемо з того, що не у всіх початківців дачників виходить виростити міцну здорову розсаду. Часом без додаткового освітлення вона сильно витягується. Переживати з цього приводу не варто. На перерослі розсаді при посадці у відкритий грунт слід видалити сім’ядольні листочки, а потім заглибити в грунт так, щоб на поверхні залишалися лише справжні листочки. Так як капуста прекрасно нарощує додаткові корені на стовбурі, то такий спосіб посадки анітрохи їй не зашкодить, а навпаки зробить міцніше і витривалішими.
Про захист врожаю слід задуматися ще в момент посадки. У лунку, куди повинна буде відправитися капуста, насипається 1 ст. л. золи. Навколо куща грунт посипається содою, змішаною з червоним перцем з розрахунку 200 г на 1 ч.л. Зола і сода діють, як раскислювачі грунту, до того ж це прекрасний засіб від кили (грибкове захворювання). Перець ж відлякує багатьох комах і запобігає відкладання яєць в грунт навколо куща.
Пройшов деякий час. Здавалося б, капуста росте і прекрасно себе почуває, але розслаблятися ще рано. Тут на допомогу знову ж приходить загальнодоступний засіб, який продається в будь-якій аптеці – 10% нашатирний спирт.
Це універсальний засіб, який можна застосовувати і як азотисте добриво, і як засіб від шкідників (слимаків, хрестоцвіті блішки, капустяної мухи та ін.). Всього-то треба додати 1-2 ст. л. нашатирю в ємність з 10 л води. Готовим розчином слід добре полити капусту після чергового поливу по вологій землі. Бажано, щоб засіб потрапив на все листя. Цю процедуру проводять через 10 днів після висадки розсади у відкритий грунт, потім повторюють, але не частіше 1 разу на 2 тижні.
Добре захищає від слимаків, равликів, попелиці та нематоди гірчичний або зубной (м’ятний) порошок. Його просто розсипають зверху по листю. Багато шкідників не переносять запах м’яти, тому якщо в ній немає недостатку, то можна розкладати м’ятні гілочки прямо навколо куща. Хрестоцвіті блішки і тлю можна прогнати за допомогою деревної золи. Всі ці кошти можна застосовувати окремо в разі виявлення конкретного шкідника, але краще використовувати в комплексі, змішавши:
- 2 л золи;
- 50 г зубного порошку;
- 1 ст. л. гірчичного порошку;
- по 1 ст. л. червоного і чорного перцю.