Виростити малину, яка дає по 3-5 кг врожаю з куща не так просто, як здається. Особливо для ягідника важливий комплекс весняних заходів. Розповімо, як щороку потрібно доглядати за малинником в квітні-травні, щоб з 10 кущів повністю забезпечити свою сім’ю свіжими ягодами і заготовками на зиму.
Обробка від зимуючих шкідників
Відразу після сходу снігу прибираємо сміття, що накопичилося на поверхні грунту – джерело грибкових хвороб і паразитів що перезимували. Поливаємо малину окропом з лійки з насадкою для розсіювання води з відстані 1 м від рослини.
Не потрібно боятися обпалити кущі: поки дрібні краплі долетять до гілок, вони встигнуть охолонути до t + 60˚C і не можуть пошкодити брутьньки. Гарячий душ згубний для комах-шкідників і їх личинок. В середньому, лійки води об’ємом 5 л вистачає на 2-3 куща.
Обрізка малини
Процедуру проводимо, коли грунт злегка просохне, а температура повітря досягне стабільних позитивних значень:
- Вирізаюємо минулорічні пагони на рівні землі;
- Видаляємо слабку поросль;
- Обрізаємо підмерзлі пагони до першої живої бруньки;
- Здорові стебла вкорочуємона 15-20 см, це стимулює утворення 3-6 бічних відгалужень і збільшує кількість зав’язей.
У великих кущів доводиться вирізати і здорові стебла, залишаючи не більше 6-8 пагонів. Зріджені рослини дають більші ягоди.
Догляд за грунтом
Малина має розгалужену поверхневу кореневу систему, що залягає на глибині 20-30 см. Навесні видаляємо бур’яни що з’явилися, акуратно рихлимо грунт, намагаючись не пошкодити коріння.
Якщо ґрунт сухий, проводимо полив. Внесення в малинник мульчі відразу вирішує кілька проблем:
- Захищає коріння ягідника від поворотних заморозків;
- Перешкоджає утворенню ґрунтової кірки, зменшує випаровування вологи, перешкоджає росту бур’янів;
- Служить додатковим джерелом поживних речовин.
В якості мульчі можна використовувати компост і перегній, солому, тирсу і навіть тонкі гілки дикорослих рослин.
Підживлення
Навесні поливаємо малину розчином комплексного мінерального азотовмісного добрива (нітрофоска) і вносимо під кожен кущ стакан попелу, який розкислює грунт і служить джерелом цінних мінералів і мікроелементів.
Через 2 тижні підгодовуємо кущі настоєм курячого посліду в співвідношенні 1:20 або коров’яку 1:10. Всі підгодівлі вносяться до проведення мульчування грунту.
Проведені заходи є гарантією рясного врожаю ароматної і корисної ягоди.