Десять важливих правил вирощування здорової розсади перцю

Пропонуємо до вашо уваги десять правил вирощування здорової розсади перцю, щоб в майбутньому отримати щедрий урожай плодів.

Більшість городників готують землю для посадки овочів, набираючи землю з грядок навесні, або заготовляючи її у відрах з осені. Але не можна забувати про сівозміну і збирати землю можна з грядок після капусти, огірків, кабачків, бобових, моркви, селери, шпинату, з-під винограду. Не можна брати грунт з грядок, де росли інші пасльонові (томати, баклажани, картопля). Небажано використовувати грунт з квіткових клумб і додавати свіжу органіку.

В ідеалі грунтова суміш повинна складатися з дернової землі, великого зернистого піску і перегною 3-4 річної витримки.

Хоча в магазинах доступна готова розсада овочева, краще придбати спеціальну, для томатів і перців.

Рекомендований рН (кислотність) грунту 5,6 — 6,5

Підготовка насіння до посіву

Насіння перцю не відрізняється гарною лежкістю, тому краще не купувати про запас, а купувати тільки насіння попереднього року збору.

Щоб підвищити схожість насіння існує кілька етапів:

— протруювання їх у 2% розчині марганцівки (рожевого кольору) протягом 20 хвилин;

— замочування насіння протягом 16-18 годин в розчині препарату «Циркон» (1 крапля препарату на 300 мл води) або препарату «Епін» (4 краплі на склянку води) температурою 24-25°С.

Хороший результат дає замочування в соку алое, його можна розбавити навпіл кип’яченою водою і залишити насіння на 16-18 годин.

Посів насіння перцю проводитися на глибину приблизно 1,5-2 см, не більше.

Визначення термінів посіву перцю

Важлива своєчасність висадки будь-яких овочів на грядки в саду або городі. Терміни посіву перців залежать від скоростиглості сорту. Так ранньостиглі сорти сіють за 65 днів, середньостиглі – за 65-70 днів, а пізньостиглі за 75 днів до висаджування у відкритий грунт.

Можна сформулювати задачу по-іншому:

— ранні і середньостиглі сорти — посів в кінці лютого – наприкінці березня – і можна висаджувати в кінці квітня в теплицю, або з другої половини травня в парник;

— середньостиглі і пізньостиглі сорти, посіяні з середини лютого до середини березня можуть бути висаджені з другої половини травня в парник або теплицю або з другої декади червня у відкритий грунт.
Важливе правило: перець потрібно висаджувати на постійне місце відразу після першого цвітіння квітки в першій розвилці (це приблизно 2-2,5 місяця з моменту появи сходів).

Але перець, висаджений з великою кількістю бутонів (рано посаджена розсада) дуже довго потім не набирає нового цвітіння, тому, квіти треба постійно вищипувати – це стимулює розгалуження перців і освітлення більш густих гілок, відповідно, можна отримати більший урожай.

Також багато залежить від умов вашої місцевості, спробуйте знайти в своєму місті досвідчених садівників, поцікавтеся, коли вони висаджують ті чи інші сорти перцю і наскільки вдало. Допитливість в цьому питанні завжди на руку починаючому городникові.

Експериментуйте самі – посадіть кілька насіння сортів різної скоростиглості, щоб перевірити, як швидко вони зійдуть, і в якому темпі будуть нарощувати зелену масу.

Якщо ви орієнтуєтеся на місячний календар, сійте на зростаючий місяць. Якщо не впевнені в правильності строків посіву, то через тиждень після основного посіву, зробіть дублюючий (контрольний) посів невеликої кількості насіння «на всяк випадок», якщо залишиться зайва розсада, її завжди можна буде прилаштувати в «добрі руки».

Температура пророщування

Насіння перцю проростає при 26-28°С, після появи сходів бажано тимчасово знизити температуру 20°С (на кілька днів), але потім постійно підтримувати в межах 22-25°С.

Цей агротехнічний прийом дозволяє отримати здорову і міцну розсаду перців – сходи вже через 7-10 днів. Температура вище 30°С и нижче 20°С негативно позначається на рості молодої розсади (невисока схожість і повільне зростання, розсада тонка і слабка).

Якщо у вас холодні підвіконня, поставте ящики з посівами в склеєний своїми руками ящик з обрізків пінополістиролу – це захистить грунт від переохолодження.

Освітлення розсади

Перець культура світлолюбна, при недоліку світла витягуються стеблинки, затримується цвітіння, практично неможливо отримати повноцінний урожай. Тому для розміщення ящиків вибирайте самі сонячні вікна, світловий день повинен становити близько 15 годин, для перцю чилі – до 18 годин.

Перець більш вимогливий до інтенсивності світлового дня, ніж до його тривалості!

Якщо у вас недостатньо сонця, включайте додаткове освітлення (хоча б світильники або світлодіодні лампи) але в темний час доби, а протягом дня, як додаток до природного освітлення.

Пікіровка розсади перців

З усіх пасльонових тільки томати легко переносять пересадку і пікіровку, а от перець, як і огірки не любить травмування коренів, тому насіння краще відразу садити в індивідуальні стаканчики, торф’яні, паперові, або розсадочні, об’ємом 1 л на кожну рослину.

Якщо ж садите в невеликі стаканчики, враховуйте, що двох-місячна розсада потребує ємності обсягом не менше 500 мл

Якщо ви все-таки посадили перець в ящики, пікіровку треба проводити після того, як у кожної рослини утворюється 1-2 пари справжніх листків.

При пересадці, не утрамбовуйте землю навколо саджанця – насипте її з гіркою і полийте, грунт осяде сам. Але на дні горщиків обов’язково повинні бути отвори для стікання води.

Пересаджену розсаду треба притінювати на 2-3 дні від прямого сонця.

Підгодівля

Розсаду перцю можна підгодовувати через тиждень після пікіровки або при утворенні 2-3 пар справжніх листків будь-яким добривом для овочів або універсальним добривом для квітів, співвідношення Азот-Фосфор-Калій в рівних частинах.

При утворенні 4-5 пар справжніх листків можна підгодувати розсаду добривом з високою часткою калію.

Інтервали між підгодівлями становлять близько 2 тижнів.

При висадці розсади в грунт (парник, теплицю, на грядку), на 1 кв. метр землі потрібно внести 30-40 г суперфосфату і 15 г хлористого калію. Або 30-40 г суперфосфату і 30 г деревної золи.

Полив

Режим поливу розсади перцю: без перезволоження і пересушування, з легкою підсушкою між поливами. Перець не терпить пересушування землі, навіть якщо прив’ялі листочки відновлюють пружність, цвітіння відкладається на дуже тривалий термін.

Поливати краще теплою водою, температурою на 2-3°С нижче навколишнього середовища, але вище 22°С. Іноді розсада страждає тільки від того, що знаходяться на сонячному жаркому балконі, де температура 28-30°С, поливають холодною водою.

Після пікіровки (якщо виникла необхідність) або пересадки у відкритий грунт, парник, розсаду перцю потрібно поливати досить помірно, враховуючи структуру грунту – торф’яна і легка піщана земля висихають дуже швидко, щоб коріння не пересохли потрібно замульчувати підстави кущів соломою (але не перегноєм!). Суглинок або дернова земля набагато довше тримає вологу і потрібно уникати перезволоження, яке може викликати загнивання коренів і пригнічення рослин.

Загартування розсади перців

Іноді розсада перців жирує — сім’ядолі у розсади виросли, стали великими соковитими, а листя не нарощують. Перша думка – результат «роботи на кореневу», однак іноді це трапляється, якщо умови для зростання наближені до ідеальних, в такому випадку потрібно влаштувати рослинам невеликий стрес – на кілька градусів знизити температуру вночі або притінити вдень на декілька годин темним пакетом. Після цього спостерігається новий старт зростання.

Загартовування перців істотно відрізняється від вирощування томатів – теплолюбні перці, вирощувані на теплому підвіконні при 20-24°С вночі та 24-28°С, достатньо гартувати при температурі 16-18°С без ризику для здоров’я.

Висаджування розсади перцю у відкритий грунт (парник)

Якщо ви все робили правильно, то на момент готовності пересадки на город, розсада у віці 55 — 60 днів має 12 — 15 зелених листків, щільне стебло, а висота куща 20 — 25 см.

На постійне місце розсаду висаджуємо, коли грунт прогріється на глибині 10 см не менш ніж до 15°с.

Грунт в парнику повинен бути заздалегідь підготовлений і присмачений гноєм (3-4 річним) гноєм (перегноєм), а першу підгодівлю краще проводити не раніше ніж через тиждень після висадки розсади. Такі грядки дозволяють підтримувати більш високу температуру (адже для засвоєння води і поживних речовин перцям потрібна температура грунту не нижче 15°С).

Тому поливаємо тільки теплою водою, коли грунт навколо кущів стає майже сухим, але листочки ще пружні. Поки не почне з’являтися молодий приріст листя, постарайтеся вкривати грядки теплоізоляційним матеріалом.

Перець можна висадити в один або два ряди, у будь-якому випадку, відстань між кущами становить 30-35 см, відстань до сусіднього ряду 60-65 см. Уникайте загущення.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *